Strona główna

Wisła Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Wisły
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

      Wyprawa na Baranią Górę i Polanę Przysłop

Cel wycieczki: Barania Góra (1220 m n.p.m.), Polana Przysłop
Początek trasy: Wisła Czarne Fojtula (PKS)
Koniec trasy: Wisła Czarne I (PKS)
Wejście: szlak niebieski (2 h 30 min)
Zejście: szlak czerwony (1 h) + szlak czarny (1 h 15 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Wycieczkę na Baranią Górę najlepiej rozpocząć od przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula, do którego kursują liczne autobusy z dworca PKS w Wiśle. Można też tam dotrzeć niebieskim szlakiem spacerowym, który rozpoczyna się przy przystanku PKS Malinka Spółdzielnia (około 1 h 30 min).

Z Czarnego Fojtula wyruszamy niebieskim szlakiem turystycznym, który w 2 h i 30 min powinien doprowadzić nas na Baranią Górę. Warto podkreślić, że wraz z niebieskim szlakiem biegnie Ścieżka Przyrodniczo - Leśna.
Potok przy niebieskim szlaku Potok przy niebieskim szlaku
Przez pierwsze 2,5 kilometra trasy idziemy asfaltem, a wędrówkę umila widok i szum płynącego obok potoku. Następnie niebieski szlak odbija w prawo, gdzie rozpoczyna się niezbyt strome podejście drogą gruntową.
Kaskady Białej Wisełki Kaskady Białej Wisełki
Podążając błotnistą i kamienisą drogą, po kilku minutach docieramy do słynnych kaskad Białej Wisełki. Ten niewielki wodospad wygląda uroczo i warto zrobić sobie tutaj postój.

Dalej szlak wiedzie w całości przez las, ale trasa nie jest monotonna. Podłoże pełne jest kamieni i korzeni, a wzdłuż drogi płynie górski potok, który kilkakrotnie przekraczamy. Po kilkudziesięciu minutach marszu wchodzimy na teren Rezerwatu Barania Góra im. K. Buzka. Rezerwat utworzony został w 1953 roku, w celu zachowania w stanie naturalnym okolic Baraniej Góry, skąd bierze początek Wisła.

Na obszarze Rezerwatu szlak prowadzi typową górską ścieżką, biegnącą przez las po zboczu góry. Odcinek ten nie jest stromy, a wedrówka nim to czysta przyjemność. Niedaleko szczytu Baraniej Góry znajduje się niewielki punkt widokowy, przy którym warto zrobić postój. Samo podejście na szczyt jest strome, ale krótkie.
Widok na Skrzyczne z punktu widokowego Wieża widokowa na Baraniej Górze
Barania Góra liczy 1220 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna (bezpłatna i zawsze otwarta) wieża widokowa oraz drewniane ławy, na których można odpocząć.
Panorama z Baraniej Góry Panorama z Baraniej Góry
Z 15 metrowej wieży roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.
Panorama z Baraniej Góry Panorama z Baraniej Góry
Doskonale widać m.in. Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę, a przy ładnej pogodzie także Tatry.
Barania Góra stanowi bez wątpienia jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim.
Panorama z Baraniej Góry Przysłop
Dalej podążamy za znakami czerwonego, niebieskiego i zielonego szlaku. Początkowo szlaki wiodą gładką drogą lekko w dół, lecz później nachylenie wzrasta i pojawia się mnóstwo kamieni i wystających korzeni.
Po około 45 min marszu docieramy do Polany Przysłop, na której mieści się schronisko PTTK, Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim oraz Izba Leśna.
Schronisko PTTK Przysłop Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim
Schronisko dysponuje bufetem, a posiłek zjeść można na tarasie, z którego roztacza się ładny widok.
Muzeum Turystyki czynne jest w weekendy, od maja do października. Zobaczyć w nim można bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską.
Izba Leśna jest obecnie nieczynna, z powodu remontu.

Polana Przysłop stanowi duży węzeł szlaków turystycznych. Można z niej podążyć niebieskim szlakiem do Koniakowa (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Istebnej (2 h), czerwonym, niebieskim i zielonym szlakiem na Baranią Górę (1 h), niebieskim szlakiem do Wisły Czarne (3 h), zielonym szlakiem na Skrzyczne (4 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Kubalonkę (2 h 15 min).

W dalszą drogę wyruszamy czerwonym szlakiem, w stronę Kubalonki. Początkowo idziemy szeroką, utwardzoną drogą, która wkrótce ostro skręca w lewo, a szlak biegnie dalej leśną ścieżką w dół.
Czarna Wisłeka Czarny szlak i Czarna Wisełka
Pokonawszy dosyć stromy, lecz niezbyt długi odcinek, docieramy do asfaltowej drogi, wzdłuż której płynie Czarna Wisełka. Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się czarny szlak, prowadzący do Wisły Czarne. Chociaż szlak wiedzie w całości asfaltem, wędrówka jest przyjemna z uwagi na malowniczą Czarną Wisełkę, płynącą wzdłuż drogi. Po około 1 h i 15 min marszu docieramy do przystanku PKS Wisła Czarne I, gdzie kończy się nasza wycieczka. Można stąd dojechać autobusem do Wisły centrum, Malinki oraz Czarnego Fojtula.
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wyprawa na Baranią Górę i Polanę Przysłop

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Ustroń
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016