Strona główna

Wisła Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Wisły
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

      Wycieczka na Stożek Wielki, Stożek Mały
oraz Cieślar

Cel wycieczki: Stożek Wielki (978 m n.p.m.), Stożek Mały (843 m n.p.m.), Cieślar (918 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Oaza (PKS) lub Wisła Dziechcinka (PKP)
Koniec trasy: Wisła Oaza (PKS) lub Wisła Dziechcinka (PKP)
Wejście: szlak żółty (2 h 30 min) + szlak czerwony ze Stożka Wlk. na Cieślar
(około 45 min)
Zejście: szlak czerwony (około 15 min) + szlak żółty (30 min) + szlak niebieski
(1 h 15 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Żółty szlak turystyczny prowadzący na Stożek Wielki (978 m n.p.m.) rozpoczyna się na stacji PKP Wisła Dziechcinka. Nie ma tam jednak żadnej informacji o początku szlaku, jest tylko oznaczenie na drzewie.

Wycieczkę rozpoczynamy na przystanku PKS Wisła Oaza. Rozpoczyna się tu czerwony szlak spacerowy, który po kilkudziesięciu metrach łączy się z żółtym i niebieskim szlakiem turystycznym. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym z 1932 roku (szlak niebieski odbija tu w lewo) i podążamy dalej żółtym szlakiem wzdłuż ul. Dziechcinka. Marsz asfaltem trwa dosyć długo - około 30 minut - ale trasę umila nam tutaj górski potok.
Wiadukt kolejowy z 1932 roku Bardzo kamieniesty odcinek szlaku
Dalej żółty szlak prowadzi przez las. Droga początkowo nie jest stroma, jednak pewne utrudnienie (lub jak kto woli - urozmaicenie) stanowi kilkusetmetrowy odcinek pełen kamieni, pomiędzy którymi spływa woda. Następnie podążamy dosyć stromą leśną ścieżką, która kończy się przy drodze z płyt betonowych i niewielkim pastwisku. Roztacza się stąd ładny widok i można zrobić sobie tutaj krótki postój. W tym miejscu rozpoczyna się też niebieski szlak turystyczny, prowadzący do stacji PKP Wisła Dziechcinka.
Czeka nas teraz krótkie podejście utwardzoną drogą, która po chwili marszu staje się praktycznie płaska. Szlak biegnie tutaj grzbietem górskim przez las, dzięki czemu wędrówka w ogóle nie jest męcząca.
Widok z okolic pastwiska Żółty szlak spotyka się z czerwonym. W tle Stożek Wielki.
Odcinek ten pozwala nabrać sił przed zdobyciem samego szczytu Stożka Wielkiego. Po wyjściu z lasu napotykamy drogowskaz, wg którego podejście na Stożek zajmuje 30 minut, natomiast marsz na Kiczory trwa 1 godzinę. Pojawiają się tu także oznaczenia Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwonego).

Podejście na Stożek Wielki żółtym i czerwonym szlakiem jest dosyć męczące. Początkowo trasa prowadzi leśną drogą wzdłuż słupków granicznych, jednak w pewnym momencie droga odbija w prawo, a nasze szlaki biegną prosto, bardzo stromo pod górkę. Z uwagi na dużą stromiznę i liczne korzenie, odcinek ten jest naprawdę wyczerpujący. "Wspinaczka" na szczęście nie jest długa i wkrótce docieramy do szerokiej drogi, przy której pojawiają się oznaczenia zielonego szlaku.
Na grzbiecie Stożka Wielkiego Schronisko PTTK na Stożku Wielkim
Droga ta wiedzie na grzbiet Stożka Wielkiego, gdzie znajdują się liczne ławki, stoliki, mapa turystyczna i schronisko PTTK. Można się tutaj posilić i odpocząć. Warto zejść stokiem góry kilkanaście metrów w dół, gdyż roztacza się stąd wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.
Widok ze stoku Stożka Wielkiego Widok ze stoku Stożka Wielkiego
Sam szczyt Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) jest całkowicie zalesiony i nie ma co liczyć na piękną panoramę. Można jednak na niego podejść niebieskim szlakiem (czeskim), choćby dla samego faktu zdobycia szczytu góry.

Przy schronisku PTTK na Stożku znajduje się trochę "zabunkrowany", mało widoczny polski drogowskaz (czeskiego natomiast trudno nie zauważyć...). Idąc dalej czerwonym szlakiem dojść można do Przełęczy Kubalonki (2 h) oraz do schroniska PTTK na Polanie Przysłop (4 h), natomiast podążając w przeciwnym kierunku dotrzeć można na Soszów Wielki (1 h 15 min) i na Wielką Czantorię (3 h 15 min). Do Wisły Głebce PKP prowadzi stąd szlak zielony (1 h 30 min), a także niebieski (1 h 45 min). Ponadto ze Stożka Wielkiego zejść można żółtym szlakiem do Wisły Dziechcinki PKP (2 h 30 min).

Z góry schodzimy tą samą drogą, którą przyszliśmy, a więc szlakiem żółtym i czerwonym. Wkrótce docieramy do miejsca, w którym szlaki rozstają się. Idziemy prosto czerwonym szlakiem i podchodzimy na Stożek Mały, a następnie podążamy na Cieślar.
Na Stożku Małym. W tle droga wiodąca na Cieślar. Widok z podejścia na Cieślar
Po drodze mijamy nieczynne już turystyczne przejście graniczne oraz niewielki punkt gastronomiczny. Podejście na Cieślar nie jest trudne, a polna droga biegnąca grzbietem górskim gwarantuje wspaniałe widoki.
Panorama z Cieślara Panorama z Cieślara
Szczyt góry stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego w spokoju podziwiać można malowniczy krajobraz Beskidu Śląskiego. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach, a więc podejście na Cieślar traktować należy jako pozycję obowiązkową.
Schodzimy z Cieślara. Przed nami Stożek Wielki. Droga powrotna z Cieślara
Wracamy czerwonym szlakiem z miejsca, w którym odbijał szlak żółty i kierujemy się w stronę Wisły. Wkrótce docieramy do niewielkiej polany, przy której rozpoczyna się szlak niebieski. Szlakiem tym udajemy się dalej. Ponieważ trasa wiedzie w dużej mierze przez otwartą przestrzeń, możemy się spodziewać pięknych widoków.
Widok z niebieskiego szlaku Widok na Cieślar z polany na niebieskim szlaku
Po chwili marszu docieramy do dużej łąki, przy końcu której szlak gwałtownie skręca w lewo. Uwaga! Oznaczenie skrętu jest trudne do zauważenia - należy odbić tuż przed drewnianą ławeczką stojącą na skraju polany. Miejsce to śmiało nazwać można kolejnym punktem widokowym. Wspaniale widać stąd m.in. Cieślar oraz Wielką Czantorię.

Dalej niebieski szlak wiedzie stokiem góry przez las, ale nadal podziwiać można z niego górski krajobraz. Po kilkunastu minutach marszu mijamy zabudowania i wychodzimy na kolejną łąkę. Tuż za nią szlak skręca w lewo, a na drzewach pojawiają się oznaczenia także czerwonego szlaku spacerowego. Kilkadziesiąt metrów dalej, poniżej drogi, znajduje się Krzokowa Skała.
Krzokowa Skała Na Krzokowej Skale
Warto zrobić sobie tutaj postój, zejść na dół i spokojnie ją obejrzeć. Ze szczytu Krzokowej Skały roztacza się też ładny widok.

Niebieski szlak biegnie dalej szeroką, utwardzoną drogą, a po chwili gwałtownie odbija w las. Czeka nas tutaj dosyć strome zejście, a następnie długi, leśny odcinek drogi.
Widok z niebieskiego szlaku Niebieski szlak blisko Wisły
Na szczęście przed dojściem do Wisły będziemy jeszcze mieli okazję podziwiać górskie widoki.

Zbliżając się do końca trasy, dochodzimy do torów kolejowych. Uwaga! Tuż za torami należy skręcić w lewo (brakuje widocznego oznaczenia). Wkrótce docieramy do wiaduktu kolejowego, który mijaliśmy na początku wycieczki. Niebieski szlak kończy się na stacji PKP Wisła Dziechcinka.
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wycieczka na Stożek Wielki, Stożek Mały oraz Cieślar

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Ustroń
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016