Strona główna

Ustroń Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Ustronia
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

      Wyprawa na Małą i Wielką Czantorię

Cele wycieczki: Mała i Wielka Czantoria (866 m n.p.m. i 995 m n.p.m.)
Początek trasy: Ustroń Zdrój (PKP, PKS)
Koniec trasy: Ustroń Polana (PKP, PKS)
Wejście: szlak żółty (1 h 45 min) + szlak czarny (1 h)
Zejście: szlak czerwony (1 h)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Ze stacji PKP Ustroń Zdrój wyruszamy żółtym szlakiem w kierunku Małej Czantorii. Według drogowskazu, trasa powinna nam zająć 1 godzinę i 45 minut.
Widok na Ustroń Mała Czantoria
Podążając za znakami szlaku, przechodzimy przez centrum Ustronia, a następnie idziemy wśród zabudowań. Już po około 20 minutach marszu przekraczamy ruchliwą szosę ze Skoczowa do Wisły, a niedługo potem zaczyna się droga gruntowa. Dalej szlak staje się momentami dosyć stromy i kamienisty, ale ogólnie nie jest trudny. Podczas wędrówki warto często oglądać się za siebie, gdyż wraz z nabieraniem wysokości widoki są coraz piękniejsze. Szlak prowadzi tutaj drogą wśród łąk i pól, dzięki czemu możemy swobodnie podziwiać góry w okolicy Ustronia. Natomiast patrząc przed siebie przez cały czas widzimy pierwszy cel naszej wycieczki - Małą Czantorię.
Leśny parking Żółty szlak w lesie
Po około 45 minutach marszu docieramy do sporego parkingu na skraju lasu, gdzie możemy odpocząć na drewnianych ławach lub posilić się w punkcie gastronomicznym. W tym miejscu szlak opuszcza szeroką drogę i biegnie dalej leśną ścieżką w górę (uwaga - oznaczenie odbicia szlaku może być trudne do zauważenia!).
Widok z Małej Czantorii Wielka Czantoria
Dalsza część trasy aż do szczytu Małej Czantorii prowadzi przez gęsty las. Podejście nie jest trudne, strome odcinki występują rzadko. Tuż przed szczytem góry żółty szlak łączy się z czarnym i gwałtownie skręca w lewo. Po kilku minutach marszu bardzo kamienistą drogą docieramy na grzbiet Małej Czantorii, gdzie napotykamy kolejny drogowskaz.

Nie jest to jednak szczyt góry; na sam szczyt prowadzi nieoznakowana ścieżka biegnąca prosto w las. Warto nią podążyć, gdyż z wysokości 866 m.n.p.m. roztacza się wspaniały widok na Ustroń i okolice, a także na Wielką Czantorię - kolejny cel naszej wyprawy.
Czarny szlak Górski krajobraz
Z Małej Czantorii na Wielką wiedzie czarny szlak, którego pokonanie powinno nam zająć około 1 godziny, jednak z uwagi na malownicze krajobrazy może nam zejść nieco dłużej. Szlak prowadzi bowiem górskim grzbietem, z którego do woli podziwiać można panoramy. Na początku droga łagodnie schodzi w dół, jednak po kilkunastu minutach marszu zaczyna się wznosić i biegnie dalej wzdłuż polsko - czeskiej granicy. Pokonując ten dosyć stromy odcinek szlaku warto robić przystanki i oglądać się za siebie - widoki są ekscytujące.
Wieża widokowa
Po ostatnim stromym podejściu, droga staje się niemalże płaska. Przez kilka minut idziemy wśród pięknych świerków, aż w końcu dochodzimy do czeskiego schroniska (można płacić polską walutą) na grzbiecie Wielkiej Czantorii. Oprócz schroniska znajduje się tutaj polski punkt gastronomiczny oraz turystyczne przejście graniczne. Idąc dalej czarnym szlakiem, po około 15 minutach docieramy na sam szczyt - Wielka Czantoria liczy 995 m.n.p.m. Znajdziemy tutaj czeską wieżę widokową (wstęp płatny: płatne (5,30 zł - bilet normalny, 3,80 zł- bilet ulgowy, 2,20 zł- dzieci do lat 12), czeski punkt gastronomiczny (tutaj też można płacić złotówkami) oraz budkę z pamiątkami. Są też drewniane ławy i stoły, przy których można odpocząć.

Z Wielkiej Czantorii można iść dalej m.in na Soszów lub zejść czerwonym szlakiem do Ustronia Polany. Wybieramy tą drugą możliwość i po około 15 minutach schodzenia kamienistą drogą docieramy do Polany Stokłosicy (około 850 m n.p.m.). Mieści się tutaj górna stacja wyciągu krzesełkowego na Czantorię, letni tor saneczkowy oraz liczne punkty gastronomiczne. Polana Stokłosica jest wspaniałym punktem widokowym - siedząc na drewnianych ławach można do woli cieszyć oczy pięknem górskiego krajobrazu.
Polana Stokłosica Polana Stokłosica
Jeśli jesteśmy zmęczeni, do Ustronia Polany możemy zjechać stąd wyciągiem krzesełkowym (bilet normalny w jedną stronę kosztuje 7 zł, a ulgowy - 5 zł). Jeśli jednak mamy jeszcze siłę, możemy zejść czerwonym szlakiem, który doprowadzi nas do przystanku PKS i stacji PKP Ustroń Polana. Drogowskaz informuje, że zejście zajmuje 45 minut, jednak szlak jest chwilami bardzo stromy i kamienisty, przez co może nam to zająć nieco więcej czasu. Oznaczenia szlaku są dosyć rzadkie, aż w końcu zupełnie znikają. Należy jednak cały czas schodzić lewą stroną trasy narciarskiej, przy końcu której znów pojawią się oznaczenia czerwonego szlaku. Stamtąd do przystanku PKS Ustroń Polana jest już przysłowiowy "rzut beretem".
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wyprawa na Małą i Wielką Czantorię

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Wisła
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016